Sprell LogoSprell Logo

Betalning och frakt

Betalning

Vi måste ha en registrerad betalning innan vi kan behandla din beställning. Vi erbjuder betalning med Klarna (Klarnas användarvillkor, Klarnas privacypolicy). Klarna övertar kravet från sprell.se när varorna köps på sprell.se.

Betala direkt- Kortbetalning via Klarna

Med Betala direkt genomför du din betalning på en gång. Pengarna dras 1-2 dagar efter att ordern behandlats. Du kan alltid se och hantera köpet i Klarna-appen.

Klarna erbjuder kortbetalningar med VISA och MasterCard, direct banktransfer, direct debit och Swish. Klarnas tjänst är säker och uppfyller kraven för PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). Vid betalning med kort skickas du vidare till en säker sida där du tryggt kan fylla i dina kortuppgifter och genomföra betalningen. Sprell hanterar aldrig kundens kortuppgifter. Att betala med direktbetalning via Klarna är kostnadsfritt.
Se alla Klarnas villkor här

Få först. Betala sen - Fakturaköp via Klarna

Välj att betala inom 30 dagar, i slutet av månaden eller om ett par månader. Din betalningsperiod börjar när beställningen skickas. Det innebär att du kan ta dig tid att prova din vara i lugn och ro innan du bestämmer dig.Fakturering med 30 dagars förfallodatum sker kostnadsfritt via Klarna. Fakturan skickas till dig i ett separat mail till den mailadress som du själv har uppgett i checkout på sprell.se. För frågor kring fakturor och eventuella påminnelser hänvisar vi till Klarna som ansvarar för det. Läs alla detaljer kring fakturaköp här. Se alla Klarnas villkor här

Dela upp betalningen via Klarna

Genom att dela upp din betalning kan du sprida ut dina kostnader i upp till 36 månader. Du kan skräddarsy din betalningsplan efter just dina behov. Det krävs ingen registrering eller kreditanmälan.

Har du några ytterligare frågor eller funderingar är du välkommen att ringa Klarna på telefon 08-Läs alla detaljer kring Dela upp här.
120 120 10. Du kan också skicka e-post till [email protected]. Läs alla detaljer kring "dela upp" här. Se alla Klarnas villkor här

Klarnas hantering av personuppgifter

Det är viktigt för oss att du känner dig trygg när du betalar med Klarna eller använder någon annan av Klarnas tjänster. Klarna och dess samarbetspartners behandlar dina personuppgifter för att kunna erbjuda dig en förenklad betalning via Klarna Checkout och för att kunna förenkla betalningsprocessen ytterligare nästa gång du använder Klarnas tjänster. Klarna behandlar personuppgifterna i syfte att säkerställa din identitet, administrera kundförhållandet, förhindra missbruk eller felaktigt utnyttjande av betalningstjänst, utföra kundanalyser, kreditbedömning, riskanalyser, riskhantering, affärsutveckling, för kommersiella och marknadsföringsändamål för egen del och för sina särskilt utvalda partner samt för att uppfylla tillämpliga lagkrav i övrigt. Personuppgifter är all slags information som direkt eller indirekt kan kopplas till dig. Se även Klarnas sekretesspolicy (Privacy Statement).

Vi skickar inte varor mot postförskott

Frakt

Hos Sprell är fraktkostnaden från 59,- och du får fri frakt när du köper för 1000 kr eller mer – förutsatt att varorna skickas som varubrev alternativt postpaket till närmaste postombud med PostNord.

När varan har lämnat vårt lager övergår leveransansvaret till PostNord som ska leverera din order inom utsatt tid. Sprell kan inte lämna någon leveransgaranti för varor som inte finns i lager när du gjorde din beställning eller för varor som lämnat vårt lager. Det betyder att den totala leveranstiden innan varan når dig kan bli längre än vad som anges som normalt för valt fraktsätt om transportören själv orsakar en försening.

När vi har skickat din order får du en leveransbekräftelse med ett kollinummer eller en spårningslänk till din e-postadress. Använd kollinumret eller spårningslänken för att spåra din leverans.


Fraktkostnaden för retur vid ångerrätt och öppet köp bekostas av kunden. Vid en reklamation står Sprell för returens fraktkostnad när reklamationen är godkänd och efter överenskommelse. Du som kund står för emballage och att varan är packad korrekt.

Fraktkostnaden för returen baseras på paketets vikt. Från 59:-

bird

Klicka och hämta

Nu kan du shoppa i lugn och ro på sprell.se, och få varorna skickat hem eller du kan hämta i våran butik i Täby centrum efter två timmar. Du betaler i butiken når du hämtar.